Hilde Olsen, direktør for ytelser i NAV. (Foto TH)

Hilde Olsen, direktør for ytelser i NAV. (Foto TH)

NAV Pensjon:

- Ingen har gått glipp av noe

Knapt 12.000 personer i alderen 61-67 år har til nå søkt om ny fleksibel alderspensjon fra 2011. Halvparten har sendt elektronisk søknad.- Det er fortsatt mulig å søke, men da kan vi ikke garantere at saken er ferdigbehandlet til nyttår, sier Hilde Olsen, direktør for ytelser i NAV.

- Det er flott at så mange ser gevinstene ved å bruke nettet, og ikke minst at flere enn forventet velger å søke elektronisk. Elektroniske søknader sparer tid både for den enkelte, og for NAV. I tjenesten Din pensjon på nav.no kan hver og en sitte i egen stue og gjøre de samme beregningene som NAVs egne ansatte kan gjøre, sier Hilde Olsen. Det har vært en generell økning i bruken av NAVs nettjenester, og seniorer er like aktive som andre.

Trodde fristen var 1. august
Mange har trodd at fristen for å søke om pensjon fra 2011 var 1. august, og endelig.
- Nei, det var ingen endelig frist, men vi har satt en lang frist fordi det er så mange nye som kan søke om pensjon nå. For å sikre at utbetalingen av pensjon skulle være klar fra og med 1. januar, ba vi folk om å søke før 1. august. De som velger å søke om pensjon fra 1. januar 2011 senere, vil få etterbetalt pensjon, men da kan det hende at de må vente en måned eller to, sier hun. På NAVs nettsider står det at du bør søke snarest mulig.

- Knapt 12.000 personer har søkt om pensjon til nå. Av dem har 82 prosent søkt om full pensjon, og 18 prosent har søkt om gradert pensjon. Tidligere var pensjonsalderen 67 år, og derfor har vi ingen sammenlignbare tall., sier Olsen.

Jobb? Pensjon? Begge deler?
Ny alderspensjon innebærer ifølge NAV økt fleksibilitet for den enkelte. Det skal lønne seg å jobbe lenger, noe som også er i tråd med delmål 3 i avtalen om inkluderende arbeidsliv (IA-avtalen). Fra og med i år vil dessuten all pensjonsgivende inntekt fra du er 13 år til du fyller 75 år telle med i pensjonsopptjeningen.
- Det vil være mye enklere å kombinere arbeid og pensjon enn tidligere, og langt mer stimulerende. For ansatte i privat sektor betyr det at de kan ta ut pensjon fra de fyller 62 år og jobbe helt eller delvis ved siden av. Du trenger ikke å tenke på å melde fra om hvor mye du tjener, og det er ingen øvre grenser. Muligheten for å jobbe redusert understøttes også, og uten at det må planlegges så mye. Det er også mulig for ansatte i offentlig sektor å jobbe ved siden av heller, men de får avkortet den avtalefestede pensjonen (AFP) sin, sier NAV-direktøren. Alternativt kan også de som jobber i offentlig sektor velge å ta ut fleksibel alderspensjon, men det kan ikke kombineres med offentlig AFP. 

Angrefristen
- Er det mulig å angre dersom du først tar ut pensjon, men så angrer og vil tilbake til arbeidslivet?
- Du har mulighet for å endre pensjonsgraden hver 12 måned, eller du kan ta ut full pensjon, eller du kan sette den helt til null og vente med å ta ut pensjon. Ansatte i privat sektor kan som sagt begynne å jobbe igjen og heve både lønn og pensjon. Eller de kan nullstille, jobbe videre og heve en høyere pensjon senere. Det er en pågående diskusjon om når det lønner seg å begynne å bruke av pensjonen.

- Hva er det folk spør mest om, og klarer dere å gi den informasjonen folk trenger?
- De fleste som kontakter oss ber om å få forlaringer rundt regelverket for den nye pensjonsordningen, eller de ringer for å få veiledning til å bruke nettsiden Din pensjon og pensjonskalkulatoren. ”Hva får jeg?” er et ofte stilt spørsmål, mens andre spør om opptjeningsregler, sier Hilde Olsen.

Personer født i tiden 1954 og senere vil få det som kalles pensjonsbeholdning og som vil utgjøre summen av all opptjening av inntektspensjon. Hvert år settes 18,1 prosent av all pensjonsgivende inntekt opp til 7,1 G inn i pensjonsbeholdningen (1G er folketrygdens grunnbeløp og er nå på rundt 75.000 kroner). Beholdningen øker også ved opptjening på grunnlag omsorgsarbeid, førstegangstjeneste og perioder med dagpenger eller uførepensjon. Personer født i tiden 1954 til 1964 vil delvis følge gammel pensjonsordning og delvis ny ordning. De som er født før 1954 følger opptjening etter gammelt regelverk.

blog comments powered by Disqus
Senter for seniorpolitikk

St.Olavs plass 3
0165 Oslo

ssp@seniorpolitikk.no
Telefon: 23 15 65 50

Februar 2012
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
© 2010 Senter for seniorpolitikk | Ansvarlig redaktør: Tora Herud