Av: Per Halvorsen
2006-01-02 endret 2009-12-28
Det kan siteres fra denne siden under forutsetning av at det henvises tydelig til kilden seniorpolitikk.no
Relaterte saker:
Odd Arne OlavsenMinister for kunnskapssugne seniorerEldre lærer av yngre.Seniorinvasjon på universitetene.Aldri for sent å gjøre karriere.Inviterer seniorer til utdanningspermisjon med lønn.Ønsker å forlenge yrkesaktiviteten.Magert tilbud om undervisning i seniorpolitikk.BIs forsteinede syn på eldre arbeidstakere.Mindre gråstenk blant høyt utdannede enn fryktet.Opplæring nøkkelfaktor for forlenget yrkeskarriere.
Opplæring og utvikling er en nøkkelfaktor for å forlenge yrkeskarrieren. Det viser en britisk litteraturstudie om hva som får yrkesaktive til å bli eller slutte i jobben.
I rapporten «Extending working life: a review of the research literature» gjennomgås de viktigste årsakene til at folk velger overgang til et liv som pensjonist eller fortsatt yrkeskarriere. Ikke overraskende fremstår svekket helse som hovedgrunnen til at folk støtes ut av arbeidslivet. Jo tidligere man går av, jo mer sannsynlig er det at dårlig helse er årsaken. Det motsatte er tilfelle når det gjeldet finansiell trygghet: God økonomi er viktig stimulans for å trekke folk ut av en aktiv yrkestilværelse. Dårlig økonomi får folk til å fortsette.
En nøkkelfaktor er også trening og opplæring i nye ferdigheter. Eldre arbeidstakere opplever I mange tilfeller å komme i annen rekke når arbeidsplassen tilbyr kurs og opplæring. Men det er ikke bare arbeidsgivernes skyld: Mye tyder på at seniorene kan være uvillige til å gripe anledningen til utviklingsmuligheter på grunn av dårlig selvtillit eller fordi de oppfatter at de har lite igjen for innsatsen.
«Extending working life: a review of the research literature» er finansiert av det britiske departementet for arbeid og pensjon, DWP.
Kommentarer (0)
| September 2010 | ||||||
| 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Holdninger og meninger som
uttrykkes på seniorpolitikk.no,
er ikke nødvendigvis sammen-
fallende med Senter for
seniorpolitikks synspunkter.
seniorpolitikk.no legger Redaktørplakaten til grunn for sin virksomhet.

